Prefabrik Evlerin Avantajları

Prefabrik evlerin avantajları, geleneksel beton yapılara göre son yıllarda büyük ilgi görmeye başladı.  Çünkü prefabrik ev avantajları betonarme yapılara göre çok daha fazla. Bu tip evler, konstrüksiyon, estetik, maliyet ve yalıtım açısından betonarme yapılara göre daha avantajlıdır.

Kayseri Prefabrik Ev firması olarak şunu önemle belirtmek isteriz, günümüzde evler için enerji kimlik belgesi çıkarma zorunluluğu hesaba katıldığında, betonarme yapıların yüksek yalıtım masraflarına hiç girilmeden, prefabrik evler için bu belgeyi çıkarmak son derece kolay olmaktadır.

Bu kimlik belgesi olmadan evin satılması kiraya verilmesi pek mümkün olmamaktadır. İçinde yaşadığımız bu dönemde, enerji tasarrufu başlı başına gündemi işgal eden bir konu olmaya başladı.

prefabrik evlerin avantajlarıDünya, kendi konforundan feragat etmediği için ve enerji üretiminin, dünyanın dengesini bozacak şekilde aşırı artması nedeni ile ülkeler, alternatif yerleşim yerleri, yeşil enerji kaynakları gibi kaynaklara yönelme ihtiyacı hissetti. Prefabrik evlerin, bu amaca hizmet eden yeni nesil yerleşim alanları olduğu gerçeğinden hareketle, bu sektör de büyük bir hızla büyümeye başladı. İnsanlar neden prefabrik evleri tercih ediyor sorusunun cevabına gelince, dilerseniz bu konuya, prefabrik evlerin avantajları konusu ile biraz açıklık getirelim.

Prefabrik Evlerin Avantajları

 • Prefabrik evleri istediğiniz ölçüde ve istediğiniz mimari planla kolayca ve kısa sürede inşa ettirebilirsiniz.
 • Prefabrik evlerin size maliyeti, betonarme yapılara göre çok daha azdır.
 • Prefabrik evler, enerji tasarrufu sağlayarak, enerji masraflarınızı kısar ve aşırı enerji üretimi ile kısalan dünyanın ömrünü uzatmaya bir katkınız olur
 • Prefabrik evlerin ahşap malzemeden yapılması durumunda, doğadaki CO2 emisyonlarını düşürme etkisi vardır.
 • Prefabrik evler, iyi şekilde dizayn edilirse evinizden yüksek konfor elde edebilirsiniz.
 • Prefabrik evlerin, betonarme evler gibi ömürleri 100 yıla varmaktadır.
 • Prefabrik evlerin  bakım- onarım aşamaları daha kısa sürer ve daha az masraflıdır.
 • Prefabrik evler yüksek oranda ses yalıtımı sağlar. Böylece etrafınızdaki gürültüden izole bir rahat yaşam sürebilirsiniz. Gürültü ve ses kirliliği stresi de körüklediğinden, prefabrik evlerin stresi azaltma yönünde büyük katkısı vardır.
 • Prefabrik evlerin yapımı betonarme yapılara göre çok kısa sürer. Evin büyüklüğüne göre en fazla birkaç hafta içinde anahtar teslimi mümkündür.
 • Yeni nesil prefabrik evlerde, tüm elektrik su tesisatları, haberleşme kabloları ve diğer tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar planlanır ve kağıda dökülür. Böylece ileride oluşabilecek arızalarda neyin nerede olduğunu kolayca görecek ve müdahale edebileceksiniz.
 • Prefabrik evler, depremlerden en az zararla çıkmanızı sağlarlar. Hasar durumunda ölüm tehlikesi en az orandadır. Betonarme yapılarda ise deprem, tüm yapının yıkılması ve yeniden yapılması zorunluluğunu getirirken, prefabrik evlerde lokal noktalarda basit onarımlar yapılarak evleriniz yeniden güvenli ve rahat bir şekilde oturulacak yaşam alanlarına çevrilebilir.
 • Prefabrik Evler çevre dostudur, tüm yapı elemanları önceden fabrikada dizayn edilip üretildiğinden, montaj aşamasında çöp ve kalıntılar bırakılmaz. Doğa kirletilmemiş olur.
 •  Prefabrik yapılar esnektir, betonarme yapıların aksine, istendiğinde kolayca taşınabilir, yeni eklemeler yapılabilir, alan genişletme, cephe değiştirme gibi zor işlemler basitçe halledilebilir.
 • Prefabrik yapı elemanları, son derece kontrollü bir imalat ortamında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, imalat sürecinde, belirlenmiş olan standartlara eksiksiz olarak uyum söz konusudur. Bu tür yapıların alt ve üst yapı elemanlarının üretimi ve montajı, sistematik bir program dahilinde, zamanında ve istendiği şekilde yapılır.
 • Prefabrik yapıların müşteriye maliyetleri, betonarme yapılara göre çok daha düşüktür, betonarme yapılarda hiç hesapta olmayan ek masraflar, önceden planlanan bütçenin yüzde ellisine kadar artabilmektedir. Prefabrik yapılarda böyle bir sorun veya sürprizlere yer bırakılmaz.
 • Prefabrik yapılar, çevresel olumsuz koşullar, nem ve kirlilik, zamanla deformasyon gibi olgular dikkate alınarak yapıldıklarından, son derece ileriye dönük ve güvenilirdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Merhabalar.
Size nasıl yardımcı olabilir acaba ?
Prefabrik ile ilgili aklınıza takılan sorularınızı yanıtlayabilirim.